دیجیتال مارکتینگ

1398/11/16
9:53
mohsenاصطلاح دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال (digital marketing) به مجموعه فعالیت هایی که در راستای تبلیغ محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای دیجیتالی صورت می گیرد، گفته می شود. در واقع تمام فعالیت هایی که به منظور تبلیغ محصولات، خدمات، برندها و بررسی رفتار مشتری در بستر اینترنت انجام می شود، دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود. برخلاف بازاریابی سنتی، مشتریان در دیجیتال مارکتینگ بیشترین اهمیت را دارند. به همین منظور شرکت ها با استفاده از ابزارهای مختلف مانند وب سایت، ایمیل، موبایل، شبکه های اجتماعی سعی می کنند رفتار مشتریان را تحلیل کنند تا تبلیغات خود را در زمان مناسب و بر روی طیف وسیعی از کاربران منتشر نمایند تا در نتیجه بتوانند بهترین بازخورد را دریافت نمایند. امروزه تعداد کاربران اینترنتی بسیار زیاد شده و تمامی شرکت های متوجه شده اند که برای موفقیت باید در اینترنت حضور فعال داشته باشند و از فضای آن برای جلب مشتری جدید و معرفی کالا و خدمات خود استفاده کنند و برای این کار ناچار هستند که از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال بصورت موثر استفاده کنند.

تفاوت بازاریابی دیجیتال با بازاریابی اینترنتی در چیست ؟

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ استفاده از ابزارها و روش های بازاریابی به صورت دیجیتال است و از تمام کانال های موجود در رسانه های دیجیتال برای دریافت اطلاعات به مشتریان استفاده می کند و تنها به اینترنت و فضای مجازی محدود نمی شود. با استفاده از ابزارهای دیجیتال می توان بازاریابی را به صورت نوین انجام داد. بسیاری از افراد این تصور را دارند که بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ به یک معنا هستند، در حالی که اینطور نیست و این دو با هم تفاوت دارند.  به طور مثال کانال های رسانه ای در دیجیتال مارکتینگ شامل وب سایت، ppc یا پرداخت به ازای هر کلیک، بازاریابی پیامکی، پادکست های صوتی، سئو (بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ) و برنامه های تلفن همراه می باشد. برخی از کانال های دیجیتال مارکتینگ مانند اپلکیشن های موبایل می توانند بدون نیاز به اتصال همیشگی به اینترنت به کار خود ادامه دهند. این قبیل کانال ها در حیطه بازاریابی اینترنتی به شمار می روند. بازاریابی اینترنتی که زیر مجموعه ای از دیجیتال مارکتینگ است به بازاریابی با استفاده از کانال ها یا رسانه هایی گفته می شود که به صورت همیشگی به اینترنت متصل هستند. در کل می توان گفت دیجیتال مارکتینگ شامل تمام رسانه های دیجیتال می شود اما بازاریابی اینترنتی بر روی بازاریابی در بستر اینترنت فعالیت دارد. به همین دلیل می توان گفت که بازاریابی اینترنتی از روش های بازاریابی است که به عنوان زیر شاخه دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرد.

چرا باید از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی مزایای غیرقابل انکاری دارد که استفاده از آن را به یک امر ضروری تبدیل کرده است. برخی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارت است از:

•    دسترسی سریع و آسان به مخاطب هدف

شناخت مخاطب و نیازهای او یکی از مهمترین مراحل بازاریابی است اما این تازه آغاز کار است شما باید پیام متناسب با خواست و نیاز مخاطب را تهیه کنید و اگر تمام این مراحل را به درستی انجام دهید وارد سخت ترین مرحله کار یعنی رساندن پیام به مخاطب (که در اینجا بازار هدف و مشتریانتان هستند) می‌شوید.
دیجیتال مارکتینگ با ابزارهایی که در اختیار شما می‌گذارد کمک می‌کند ساده تر به مخاطب دسترسی پیدا کنید و پیام‎ها را به بهترین شکل ممکن در اختیارش قرار دهید.

•    در اختیار قراردادن ابزارهای سنجش و اندازه گیری

پس از اجرای کمپین های مختلف بازاریابی دیجیتال با کمک ابزارهای دقیق می‌توان میزان موفقیت کمپین را سنجید پیش از این اندازه گیری دقیق کار دشواری بود و بعضا نیاز به هزینه های هنگفت داشت.

•    قیمت مناسب

در مقایسه با شیوه های سنتی، هزینه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار پایین تر است و بازگشت سرمایه بیشتری را هم در پی دارد.

•    امکانات متنوع تبلیغاتی

تنوع امکانات تبلیغاتی ابزارهای بازاریابی دیجیتال بسیار زیاد است و برای هر دسته از مخاطبان می‌توان پیام را به شیوه اثرگذار ارائه کرد.

•    قابلیت بهبود سیستم در سریع ترین زمان ممکن

بهبود و ارتقای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده است و به همین دلیل به محض تغییر استراتژی می‌توان آن را بهبود و ارتقا داد.
موارد فوق تنها بخشی از مزایای دیجیتال مارکتینگ هستند. یک تصور اشتباه در مورد انواع روش های بازاریابی دیجیتال وجود دارد که این است : ارزان بودن، مهمترین مزیت آنهاست. در حالی که بازاریابی دیجیتال اگرچه این امکان را دارد که با روش های ارزان قیمت شروع شود، اما اگر بخواهیم به صورت اصولی و حساب شده به طراحی کمپین های بازاریابی دیجیتال اقدام بکنیم و برنامه ریزی استراتژیک مناسب داشته باشیم، با بودجه کم و محدود نمیتوانیم این کار را انجام دهیم. استفاده بهینه از تمام این ابزارها در دنیای دیجیتال، می تواند سینرژی مناسبی را جهت گسترش یک کسب و کار در اینترنت ایجاد نماید. به عبارت دیگر، دیجیتال مارکتینگ به استفاده مناسب از ابزارهای دیجیتالی جهت ایجاد معماری و ساختار حرفه ای در بستر اینترنت و گسترش آنها از طریق هدف گذاری و تعیین استراتژی مناسب در این زمینه اطلاق می شود. 

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ دیجیتال مارکتینگ با وب24

 


 


 

تبلیغات میان متنی

درب شیشه ای چیست؟  یکی از ملزومات دکوراسیون لوکس و مدرن ساختمان های امروز به حساب می آیند. قیمت درب شیشه ای را در سایت قائم الکتریک مشاهده کنید. همچنین درب ورودی ساختمان ها نیز برای حفظ امنیت عبور و مرور نیازمند تجهیزات راهبند است. قیمت راهبند  را از قائم الکترونیک به راحتی دریافت کنید.  تیم نکته عمومی و عامیانه این است که در شیشه ای یا همان درب شیشه ای بهدرب اتوماتیک شیشه ای اشاره دارند. درب شیشه ای در انواع مختلف را از قائم الکترونیک بخواهید.

تبلیغات میان متنی

-------------------------------------------------------------

ابزارها و تکنیک های بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ کدامند ؟

موارد زیر، از تکنیک ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند:

1- بازاریابی با استفاده از موتورهای جستجوSearch Engine Marketing(

بازاریابی توسط موتورهای جستجو یا SEM مخفف شده عبارت انگلیسی  Search Engine Marketing است و به بازاریابی کسب و کار شما در موتورهای جستجویی مثل گوگل می‌پردازد و به افزایش فروش کمک می‌کند. بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM شامل دو بخش است : بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو (SEO) و تبلیغات کلیکی در موتورهای جستجو یا PPC که مخفف Pay Per Click است.در SEM با استفاده از تکنیک‏ های طراحی سایت و سئو سعی در بهبود جایگاه سایت مورد نظر دارند تا با ارتقا جایگاه سایت در نتایج جستجو و قرار گرفتن در صفحه اول  گوگل، کاربران سریع تر و راحت تر به سایت دسترسی داشته باشند. ترافیک ارگانیک و خریداری شده مهم‌ترین راهکارهای بازاریابی توسط موتورهای جستجو برای ارتقای سایت است. ترافیک خریداری شده یا Paid Traffic در مقابل ترافیک ارگانیک قرار می‌گیرد، زمانی‌که به دلیل محتوای ارزشمند و توجه کاربران بازدید صفحه شما افزایش می‌یابد، حجم ترافیک به صورت ارگانیک ارتقا یافته و نیازی نیست برای ارتقای آن هزینه کنید. در مقابل زمانی‌که برای افزایش ترافیک سایت هزینه ای پرداخت می‌کنید تا سایت شما هر چه سریع تر و بیشتر دیده شود ترافیک خریداری شده نامیده می‌شود.
بازاریابی موتورهای جستجو از هزینه نسبتا پایینی برخوردار است و به افزایش رضایت مخاطبان کمک می‌کند.

2- بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای (Inbound Marketing) 

بازاریابی درونگرا از طریق ایجاد ارتباطات مفید، مرتبط و با کمک محتوای ارزشمند در راستای جذب هر چه بیشتر مشتریان تلاش می‌کند. بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای کاربران اینترنتی را به مشتریان وفادار شما تبدیل می‌کند، بنابراین ارزش دارد بر روی آن سرمایه گذاری کنید. این ابزار دیجیتال مارکتینگ ویژه کسب و کارهای آنلاین طراحی شده و تلاش می‌کند از طریق تهیه و ارائه محتوا به اعتماد سازی و جلب نظر مشتریان سرعت ببخشد. در مقابل بازاریابی درونگرا بازاریابی برون گرا قراردارد که بر شیوه های مستقیم بازاریابی آنلاین مثل خرید بنر سایت ها، لیست های ایمیلی تمرکز دارد. به عبارت ساده تر بازاریابی برونگرا آشکارا ماهیت تبلیغاتی دارد اما ماهیت تبلیغاتی بازاریابی درونگرا در نگاه اول چندان قابل تشخیص نیست. تولید و توزیع محتوا، بازاریابی چرخه عمر و شخصی سازی موضوعاتی است که در Inbound Marketing مطرح است و به جذب مخاطب و وفادارسازی مشتری کمک می‌کند. 

3- بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)

سئو سایت (SEO) بخشی از عملیات بازاریابی توسط موتور های جستجو  (SEM) است که تلاش می‌کند به شیوه های سالم به افزایش ساده تر و راحت تر خوانش محتوای سایت توسط موتورهای جستجو کمک کند. این ابزار دیجیتال مارکتینگ به اصلاح کدها و ساختار سایت می‌پردازد و چگالی کلمات، نحوه ارتباط صفحات با یکدیگر و رعایت استاندارد های کد نویسی و طراحی سایت را مورد بررسی و سنجش قرار می‌دهد.

4- بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)

بازاریابی شبکه های اجتماعی از طریق حضور مداوم و مستمر در شبکه های اجتماعی با مشتریان ارتباط برقرار کرده و می‌کوشد ضمن افزایش آگاهی از برند به فروش بیشتر منجر شود. این ابزار Digital Marketing با یافتن مشتریان بالقوه اطلاعات بیشتری در خصوص خدمات و محصولات خود ارائه می‌دهد و فرصتی برای پاسخگویی سوالات مشتریان فراهم می‌کند.  یکی از مهمترین کارکردهای بازاریابی شبکه های اجتماعی شنیدن صدای مشتری است، دریافت پیشنهادات و نظرات مشتری از این طریق  می‌تواند به ارتقای محصول کمک کند. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی با استفاده از هشتگ نام شما به بیان دیدگاه‌ها، نظرات و حتی خاطرات خود از برند شما می‌پردازند.

5- بازاریابی محتوا ontent MarketingC

بازاریابی محتوا یکی از تکنیک های بازاریابی دیجیتال است که با توجه به فضایی که محتوا در آن جا انتشار پیدا می‌کند تلاش می‌کند تا مخاطبان هدف را به خریدار کالا و خدمات شما تبدیل کند. بازاریابی محتوا ارتباط کاربر و صاحبان کسب و کار را تسهیل کرده و یک ابزار عالی برای تمام کسانی است که می‌خواهند کالا و یا خدمتی را به فروش برسانند. بازاریابی محتوا برای کسب و کارهایی که در فضای اینترنت فعالیت می‌کنند، بیش از سایر کسب و کارها مفید است. از آنجا که استقبال عمومی به تولید محتوا زیاد شده و رقابت در این حوزه زیاد است نیاز به عملکرد هدفمند و برنامه ریزی صحیح برای تولید محتوای ارزشمند افزایش یافته است. به این ترتیب بازاریابی محتوا شکل گرفت و به مرور ارتقا یافت. بازاریابی محتوا تدوین استراتژی های لازم برای تولید محتوا را بر عهده دارد و ضمن شناخت مخاطب تلاش می‌کند به تدوین راهکارهای صحیح تولید محتوا برای موفقیت فروش یک کسب و کار بپردازد.

6- تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)

Pay Per Click یا تبلیغات بر اساس کلیک به تبلیغاتی گفته می‌شود که به ازای هرکلیک مخاطب هزینه دریافت می کند. در این شیوه تبلیغات در ابتدا بودجه ای از مخاطب دریافت می‌کنند و به او اعتبار می‌دهد، سپس بر مبنای هر کلیک از اعتبار شما کم می‌شود تا اعتبار به پایان برسد. تبلیغات در موتورهای جستجو معمولا به شکل تبلیغات بر اساس کلیک انجام می‌شود. PPC به عنوان ابزار دیجیتال مارکتینگ یک راه حل اقتصادی برای جلب نظر مخاطبان شما و افزایش تعداد بازدیدکنندگان است. متقاضیان تبلیغات بر اساس کلیک بر روی کلمات کلیدی انتخابی خود قیمت گذاری می‌کنند و گوگل مثل یک مزایده پیشنهادات را بررسی کرده و به افراد برنده اعتبار می‌دهد و تا پایان اعتبار، صفحه مورد نظر شما را در نتایج جستجو نمایش می‌دهد. مخاطب هنگام مشاهده نتایج جستجو می‌تواند با مشاهده علامت های مشخص، محتوای تبلیغاتی را از سایر محتواها تشخیص دهد. 

7- اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

اینفلوئنسر مارکتینگ یا بازاریابی افراد تاثیرگذار مدتی است رواج یافته و به عنوان ابزار دیجیتال مارکتینگ مطرح شده است. در این شیوه از بازاریابی کسب و کارها محصولات و خدمات خود را از زبان افراد تاثیرگذار مطرح و معرفی می‌کنند.اینفلوئنسرها به دلایل مختلفی در بین مردم مشهور هستند. بازیگران، ورزشکاران و سیاست مداران مشهور از افراد تاثیرگذار سنتی هستند. در سال های اخیر  و گسترش شبکه های اجتماعی برخی از افراد با تولید محتوای جذاب و ارزشمند به مرور توانسته اند طرفدارانی را در شبکه های اجتماعی پیدا کنند، افرادی‌که حسن شهرت دارند و طرفداران زیادی را در شبکه های اجتماعی جذب کرده اند از جدیدترین گروه اینفلوئنسرها هستند. کسب و کارها با پرداخت هزینه یا ارائه رایگان محصولات و خدمات خود به این افراد از آن ها می‌خواهند در کانال های مختلف ارتباطی به ویژه صفحات خود در شبکه های اجتماعی در مورد مزایای محصولات آن ها مطلب منتشر کنند.

8- بازاریابی موبایلی (Mobile Marketing)

بازاریابی موبایلی در شبکه های اجتماعی موبایلی مورد استفاده قرار می گیرد، با افزایش استفاده از اینترنت توسط کاربران تلفن همراه هوشمند طراحی سایت مناسب موبایل و انواع تبلت اهمیت بیشتری یافته و به بازاریابی موبایلی رونق داده است. بسیاری از کاربران در شبکه های موبایلی با محصول و خدمتی آشنا می‌شوند و سپس برای خرید به وب سایت شرکت می‌روند اگر سایت برای کاربران تلفن همراه بهینه سازی و طراحی شده باشد می‌توان انتظار داشت فروش افزایش یابد.

9- بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ Email Marketing

بازاریابی ایمیلی یکی از شایع ترین نوع بازاریابی می باشد که با طراحی مناسب صفحه فرود سایت و ارسال منظم ایمیل به مشتریان می توانید مشتریان بالقوه بیشتری را به صورت وفادار نگه دارید و از اهداف آن می توان به معرفی برند به مشتریان، اطلاع رسانی مشتریان از تازه ترین محصولات و خدمات، هنگامی که مشتریان وارد سایت شما می شوند و ایمیل شان را در اختیار شما قرار می دهند در واقع علاقه مندی خود را به سایت اعلام می دارند و حتی با ترک سایت با داشتن ایمیل می توانید آنها را به سایت خود برگردانید و حتی می توانید نتایج ایمیل های ارسالی را از مشتریان دریافت کرده و مطابق بازخورد مشتریان محصولات آینده خود را طراحی کنید. نکته مهمی که در بازاریابی ایمیلی باید رعایت شود این است که نباید هرگز  مزاحم حریم شخصی افراد بشوید و بصورت ناخواسته هر روز به بهانه های مختلف به آنها ایمیل ارسال کنید. هیچ کاربری این رفتار را نمی پسندد و با این کار فقط ارزش برند و خودتان را زیر سوال می برید. سعی کنید ایمیلها در بازه های زمانی مشخص شده و بصورت هدفمند فقط برای کاربرهایی که خودشان تمایلشان را برای دریافت ایمیل های شما اعلام کرده اند و در خبرنامه سایت عضو شده اند بفرستید و همچنین قابلیت انصراف از خبرنامه را در انتهای آن قرار بدهید.

استفاده از ابزار ایمیل، جهت اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با مخاطبین از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین جهت ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی و تکنیک های مختلف با این زمینه مانند ایجاد صفحه فرود می توانند به شما در طراحی و پیاده سازی یک کمپین موفق دیجیتال مارکتینگ کمک زیادی بکنند. استفاده از ایمیل برای اطلاع رسانی و تبلیغات باید پایبند اصول خاصی باشد زیرا هر روز ده ها ایمیل مختلف برای افراد ارسال می شود و اکثریت افراد حتی بدون اینکه ایمیل ها را باز کنند آن را پاک می کنند. به همین دلیل باید  ایمیل ها را بصورت هدفمند نوشت تا کاربر را هدایت کند و جذابیت لازم را برای او داشته باشد.

10- بازاریابی چریکی 

استفاده از روش های خلاقانه جهت معرفی محصول به مشتری، به گونه ای که توجه او را جلب کند و باعث شود که مشتریان در مورد برند شما صحبت کنند را بازاریابی چریکی می گویند. 

11- بازاریابی ویروسی Viral Markreting 

بازاریابی ویروسی یکی از شیوه های بازاریابی دیجیتال است که با هدف افزایش سطح آگاهی از برند صورت می‌گیرد. در این شیوه بازاریابان در یک بازه زمانی مشخص یک پیام مناسب و جذاب را در فضای مجازی پخش می‌کنند. با گسترش شبکه های اجتماعی و استفاده مردم از آن ها و افزایش اهمیت رسانه های اجتماعی، تبلیغات به صورت دهان به دهان و به اشتراک گذاشتن رسانه های اجتماعی توسط افراد، اهمیت بالایی پیدا کرده است. استفاده از بازاریابی ویروسی و تولید رسانه های اجتماعی به گونه ای که باعث شود افراد مختلف جامعه بیشتر در مورد آن صحبت کنند و رسانه های اجتماعی شما را به اشتراک بگذارند در حال گسترش است و جز روش های بازاریابی دیجیتال محسوب می شود. یکی از مهم ترین مشخصات شبکه های اجتماعی رایگان بودن استفاده از آنها و همچنین محبوبیت آن ها برای میلیون ها کاربر در سراسر جهان می باشد. با استفاده از شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ می توان با ایجاد یک محتوای جذاب و کاربر پسند در بازه زمانی بسیار کوتاهی به میلیون ها کاربر دسترسی پیدا کرد و آنها را با محصول و خدمات آشنا کرد.
در کمپین بازاریابی ویروسی باید تمام تلاش خود را بکار ببرید تا پیام در زمان اندک به دست بیشترین مخاطبان هدف برسد. در این شیوه از تبلیغات تسهیلاتی به شکل رایگان به افراد داده می‎شود و از آن ها خواسته می‌شود که پیام این خدمات رایگان را به دوستان و آشنایان خود منتقل کنند. انگیزه ای که در افراد برای انتقال این پیام ایجاد می‌کنید رمز موفقیت کمپین شما خواهد بود.

12 -   بازاریابی پیامکی یا تبلیغات پیامکی (SMS Advertising)

حجم بالای کاربران تلفن همراه که می‌توانند به مشتریان ما بدل شوند بازاریابی پیامکی را جذاب کرده است. با افزایش حجم تبلیغات پیامکی، شیوه اجرای این تبلیغات اهمیت بالایی یافته و با یک اجرای مناسب می‌توانیم انتظار داشته باشیم با کمپین موفقی رو برو شویم. در تبلیغات پیامکی باید به مخاطب احترام گذاشت و به زمان ارسال و شیوه تعامل با مخاطب توجه ویژه ای داشت. ارسال پیام های بی موقع و غیرر مرتبط اعتماد مشتری را از بین برده و به ضد تبلیغ تبدیل می‌شود.

13- استراتژی محتوا (Content Strategy)

استراتژی محتوا با مشخص کردن چشم انداز به شما در مورد چرایی، چگونگی و زمان انتشار محتوا اطلاعات می‌دهد. استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا شباهت های زیادی با یکدیگر دارند اما شاید مهم‌ترین تفاوت شان این باشد که استراتژی محتوا به بازاریابی محتوا جهت می‌دهد و بایدها و نبایدهای عملکرد آن را مشخص می‌کند. در مقابل، بازاریابی محتوا بر تکنیک‌ها و شیوه های اجرای استراتژی محتوا تمرکز می‌کند. پژوهش روی مخاطب و شیوه عملکرد او در تعیین استراتژی محتوا تاثیر زیادی دارد. تعیین معیارهای موفقیت بازاریابی محتوا از دیگر عوامل تاثیرگذار در استراتژی محتوا است.

 

بازاریابی محتوایی و درون گرا در دیجیتال مارکتینگ

 

14 - تبلیغات بنری (Banner Advertising )

سایت های مختلف بخشی از فضای خود را به تبلیغات بنری اختصاص داده اند، با کلیک بر روی این فضاها به سایت تبلیغ کننده منتقل می‌شوید و می‌توانید اطلاعات بیشتری در خصوص موضوع تبلیغ دریافت کنید. Banner Advertising پیشتر طرفداران زیادی داشت اما در سال های اخیر مثل گذشته پر رونق نیست و کسب و کارهای کمتری برای دیده شدن از آن استفاده می‌کنند. رسانه ای که برای انتشار تبلیغات بنری از آن استفاده می‌کنید و میزان ارتباط آن با کسب و کارتان در موفقیت این شیوه از تبلیغات بسیار تاثیرگذار است. هرچه مخاطبان هدف بیشتری از  بنر شما بازدید کنند میزان اثرگذاری آن افزایش می‌یابد.

15- بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

در این شیوه از بازاریابی بر میزان عملکرد تمرکز می‌شود و از همکاری کسب و کارهای کوچک با یکدیگر به وجود می‌آید. به هرکسب و کاری که شما را به دیگران معرفی کند و به فروش منجر شود مبلغی پورسانت خواهید داد تا میزان فروش خود را افزایش دهید.

16-  تولید محتوا

تولید محتوا به مفهوم ایجاد محتوای متنی، صوتی و تصویری و انتشار آن در کانال های مختلف ارتباطی به منظور برقراری ارتباط با مشتری و با هدف آگاه سازی از برند و فروش است. با تولید محتوای هدفمند می‌توان به اهداف کلان بازاریابی یک کسب و کار دست یافت. محتوای مفید که برای کاربر ارزشمند باشد می‌تواند اعتماد برند به شما را افزایش دهد و در موفقیت کسب و کار شما تاثیر گذار باشد. تولید محتوای با ارزش به تنهایی کافی نخواهد بود، برای اینکه محتوای شما دیده شود باید برای موتوهای جستجو هم بهینه سازی شود. بسیاری کسب و کار ها با تولید محتوای ارزشمند و انتشار مناسب آن در فضای دیجیتال به موفقیت های زیادی دست یافته اند.

دیجیتال مارکتینگ پیاده سازی اصول بازاریابی سنتی بصورت آنلاین است.

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ,

الگوریتم پاندا گوگل

1398/11/16
9:46
mohsen


 

موتور جستجوی گوگل برای رعایت اصول سئو و بهینه‌ سازی سایت از امکانات بسیاری بهره می گیرد. هر یک از الگوریتم‌ های گوگل که به مجموعه حیوانات تبدیل شده‌اند به منظور‌های مختلف به وجود آمده‌اند. الگوریتم پاندا گوگل در سال 2011 با این نام در گوگل شناخته شد و بر محتوای وب‌سایت‌ ها از لحاظ کیفیت و تکراری نبودن نظارت می‌کند. موتور جستجوی گوگل برای اطمینان از اعتبار نتایج جستجوی خود، از الگوریتم‌های مختلفی برای ارزیابی و امتیازدهی به سایت‌ها استفاده می‌کند. پاندا، پنگوئن، مرغ مگس‌خوار، کبوتر و... از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل‌ اند که در سال‌های اخیر تغییرات چشمگیری را در نتایج جستجوی گوگل پدید آورده‌اند. گوگل پاندا که از سال ۲۰۱۱ در نتایج جستجوی گوگل نقش پررنگی ایفا می‌کند، با هدف پایین‌آوردن رتبه سایت‌های باکیفیت پایین (Low quality sites) یا سایت‌های thin در زمینه مزرعه محتوایی کار خود را آغاز کرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه کار الگوریتم پاندا، فاکتورهای تاثیرگذار و رفع پنالتی گوگل پاندا بیشتر آشنا کنیم بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. 

 

الگوریتم پاندا

 

تولد گوگل پاندا

آنچه باعث تولد الگوریتم پاندا شد، شکایت کاربران از مزارع محتوا «content farms» بود که به سرعت در حال گسترش بودند. مزرعه محتوا مانند مزرعه لینک از روش‌های سئو کلاه سیاه (black hat) بود که موجب سردرگمی بیشتر کاربران می‌شد و با قوانین گوگل، مغایرت داشت. گوگل پاندا صفحات را بر اساس یک نوع سیستم کیفی طبقه‌بندی می‌کند. تا پیش از راه‌اندازی این الگوریتم، گوگل سایت‌ها را از نظر تعداد کلمات بررسی می‌کرد و صفحاتی را که بیشترین تعداد کلمه را داشتند، دارای محتوای بهتری تلقی می‌کرد و در صفحه اول نتایج جستجو قرار می‌داد؛ اما الگوریتم پاندا، گوگل را به یک جستجوگر حرفه‌ای تبدیل کرد. به‌این ترتیب سایت‌های بی‌ کیفیت و بی‌ محتوا از صفحه اول نتایج جستجو به صفحات عقب‌تر رانده شده یا به طور کلی حذف و اسپم شدند. 

تاریخچه گوگل پاندا

گوگل پاندا تغییری اساسی در الگوریتم رتبه‌ بندی است که برای اولین بار در فوریه سال ۲۰۱۱ منتشر شد. ناونیت پاندا (Navneet Panda) از مهندسان گوگل بود که شرایط را برای توسعه و راه‌اندازی الگوریتم پاندا فراهم کرد.
در سال ۲۰۱۰، پایین آمدن کیفیت نتایج جستجو گوگل و افزایش مداوم مزرعه‌های محتوا، شکایت‌های زیادی را برای سایت گوگل ایجاد کرد. آمیت سینگال (Amit Singhal) چندی بعد در سخنرانی‌ اش در رویداد TEDاعلام کرد که به‌روزرسانی الگوریتم کافئین (Caffeine) در اواخر سال ۲۰۰۹ که موجب افزایش سرعت گوگل و توانایی آن در تسریع ایندکس مطالب شده بود، برخی محتواهای بی‌کیفیت را هم با برچسب نامطلوب ایندکس کرده بود. مت کاتس (Matt Cutts) اعلام کرد که محتوا، موضوع جدیدی بود که در این زمان مطرح شد. سایت ReadWriteWeb در این باره می‌نویسد: تا پایان سال ۲۰۰۹، دو نوع مزرعه محتوا وجود داشت:  Demand Media (eHow infamy) و Answers.com. این سایت‌ها بر اساس یک فرمول ساده کار می‌کردند، تولید محتوای هدفمند برای موتورهای جستجو، سپس وایرال کردن آن به وسیله شبکه‌های اجتماعی و کسب درآمد زیاد از طریق استفاده تبلیغاتی از آن! مزرعه‌ محتوا مانند Demand Media با هزاران فریلنسر قرارداد همکاری انعقاد کرده بودند تا درباره موضوعات پر سرچ، محتواهای مختلفی تولید کنند. به این ترتیب، گوگل موضوعاتی را که در این نوع سایت‌ ها منتشر می‌شد، در صدر نتایج جستجوی گوگل قرار می‌ داد. اولین تاثیر گوگل پاندا، افت رتبه سایت‌هایی بود که حجم زیادی تبلیغات داشتند. گوگل پاندا، کیفیت سایت‌ ها را بر اساس نوع رفتار کاربران ارزیابی می‌کند. برای مثال، زمانی که یک سایت مطلب مفیدی را عرضه می‌کند، رتبه‌ی بالای بازدید سایت نشان می‌ دهد که کیفیت محتوا مطلوب است، به این ترتیب گوگل دید بهتری به مطالب سایت شما پیدا می‌کند و رتبه سایت را ارتقا می‌دهد.

 

گوگل پاندا

 

الگوریتم پاندا چیست؟

یکی از پرکاربردترین موتورهای جستجو در میان کاربران، گوگل محسوب می‌شود که با توجه به ویژگی‌ها و امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهد به یکی از محبوب‌ترین موتورهای جستجو تبدیل شده‌است. حال الگوریتم گوگل پاندا یکی از الگوریتم‌های کاربردی به شمار می‌آید که وظیفه کنترل کیفیت محتوای ارائه شده سایت را برعهده دارد. در واقع الگوریتم پاندا در موتور جستجو گوگل به بررسی و آنالیز محتوای کپی، محتوای کوتاه، صفحات بی‌ارزش و تکراری می‌پردازد و در این میان بهترین سایت از نظر ارزش محتوایی که از قوانین گوگل تبعیت می‌کند را انتخاب خواهد کرد. الگوریتم پاندا با عملکرد منحصر به فرد خود سبب شده است تا بسیاری از سایت‌های نامعتبر و بی‌ارزش حذف شوند و کاربران با خیال راحت و آسوده از وب‌سایت‌ های معتبر استفاده کنند. 

پنالتی گوگل چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

همانطور که گفته شد، الگوریتم پاندا به منظور شناسایی و تشخیص سایت‌های بی‌ ارزش از نظر محتوا به وجود آمده است. سایت‌هایی که از تکنیک‌های سئو ‌‌کلاه‌‌ سیاه برای درج مطالب خود استفاده می‌کردند به مرور زمان توسط الگوریتم پاندا از نتایج جستجو گوگل حذف یا در اصطلاح دچار پنالتی گوگل شدند. حال سوالی که پیش می آید این است که:

چگونه تشخیص دهیم که دچار پنالتی گوگل شده‌ایم؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر وب‌سایت پربازدیدی دارید و از محتوا کپی و کم ارزش استفاده می‌کنید، ممکن است ناگهان بازدید ارگانیک سایت شما کاهش یابد و از نتایج صفحات رتبه گوگل حذف یا به صفحات دوم منتقل شوید که در این صورت احتمالا سایت شما دچار پنالتی گوگل شده است. در ادامه به معیارها و فاکتورهای تاثیرگذار بر سئو‌ سایت که توسط الگوریتم پاندا مورد بررسی قرار خواهد‌ گرفت، می‌پردازیم.

تبلیغات میان متنی

درب شیشه ای یکی از ملزومات دکوراسیون لوکس و مدرن ساختمان های امروز به حساب می آیند.قیمت درب شیشه ای را در سایت قائم الکتریک مشاهده کنید. همچنین درب ورودی ساختمان ها نیز برای حفظ امنیت عبور و مرور نیازمند تجهیزات راهبند است. قیمت راهبند  را از قائم الکترونیک به راحتی دریافت کنید.  تیم نکته عمومی و عامیانه این است که در شیشه ای یا همان درب شیشه ای به درب اتوماتیک شیشه ای اشاره دارند. درب شیشه ای در انواع مختلف را از قائم الکترونیک بخواهید.

تبلیغات میان متنی

-----------------------------------------------------------------

 

الگوریتم پاندای گوگل

 

معیارهای منفی تاثیرگذار بر سئو‌سایت از نظر الگوریتم پاندا

اگر الگوریتم گوگل پاندا به روز‌رسانی شود، تعدادی معیار و فاکتور را در محتوا‌‌گذاری به عنوان عوامل مخرب در سئو‌ سایت در نظر می‌گیرد که در ادامه این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد:

•    محتوای کپی یا تکراری

الگوریتم گوگل پاندا به‌راحتی محتوای کپی شده از سایت‌های دیگر را تشخیص می‌دهد و در این صورت احتمال در نظرگرفتن جریمه توسط گوگل بسیار خواهد بود بنابراین به هیچ عنوان از مطالب و محتوای کپی شده سایت‌ های دیگر برای سایت خود استفاده نکنید.

•    محتوای کوتاه و کم حجم

اگر از محتوای کوتاه که شامل چند‌ جمله یا چند‌ کلمه هستند برای سایت خود استفاده کنید، گوگل پاندا صفحات سایت شما را ضعیف و بی‌ارزش تلقی می‌کند.

•    محتوای ناسازگار با گوگل

اگر در صفحه‌ای از سایت خود به کاربر پیشنهاد دریافت تخفیف، مطلب جدید و ... را در صورت کلیک دهید اما کاربر پس از کلیک با صفحه خالی یا با محتوای نامرتبط مواجه شود در این صورت محتوای سایت شما با قوانین گوگل سازگار نخواهد بود و قطعا دچار پنالتی گوگل می‌شود.

•    محتوای بی کیفیت

اگر صفحاتی با محتوای کم‌ کیفیت و بی‌ کیفیت ایجاد کرده‌اید که اطلاعات اندک و ترجمه شده با نرم افزارهای آنلاین ارائه می‌دهید، در این‌ صورت از نظر الگوریتم پاندا این صفحات برای مخاطبان مناسب نیستند.

•    محتوای جمع آوری شده

یکی دیگر از مواردی که در محتوا‌گذاری مورد تایید الگوریتم پاندا نیست، جمع‌آوری مطالب از مقالات سایت‌های دیگر و ایجاد یک محتوای جدید با گردهم آوردن مطالب خواهد بود تا بازدید جذب کند که تاثیر منفی بر سئو سایت خواهد داشت. 

•    وب سایت های مسدود شده توسط کاربر

اگر وب سایتی توسط کاربری به منظور ورود مستقیم مسدود شود، گوگل پاندا محتوای این سایت را بی‌ ارزش تلقی خواهد کرد و آن را بی‌ کیفیت در نظر می‌گیرد که ممکن است دچار جریمه گوگل شود.

•    نسبت آگهی به محتوای سایت

زمانی که حجم تبلیغات وب‌سایت به صورت بنر یا تبلیغات متنی بیشتر از محتوای هر صفحه باشد در این صورت صفحه مورد نظر ممکن است دچار پنالتی گوگل شود.

 

پنالتی پانادا گوگل

 

راهنمای رفع پنالتی گوگل پاندا

اگر می‌خواهید به جریمه یا پنالتی گوگل پاندا دچار نشوید، پیشنهاد می‌کنیم تا از روش‌ های سئو کلاه‌ سیاه و تولید محتوای بی‌ ارزش دوری کنید. حال اگر به دنبال ریکاوری پنالتی گوگل هستید، 6 اقدام زیر به شما برای رفع جریمه گوگل کمک خواهد کرد:
1.    استفاده از روش‌ ها و شیوه‌های اصولی تولید محتوا
2.    بهینه‌سازی و آپدیت محتواهای قدیمی وب‌ سایت
3.    حذف یا ویرایش محتواهای کپی و تکراری وب‌ سایت
4.    رعایت نسبت مناسب تبلیغات به محتوای وب‌ سایت
5.    اطمینان از هماهنگی صفحات با جستجو کاربران
6.    استفاده از دستورهای noindex و nofollow برای جلوگیری از تولید محتوای کپی یا تکراری

این 6 اقدام به عنوان راهنمای مناسب جهت رفع جریمه یا پنالتی گوگل پاندا به شما کمک خواهد کرد تا وب‌سایتی مورد قبول گوگل داشته باشید و کاربران از مطالب وب‌سایت شما نهایت لذت را ببرند.


--------------------------------------------------------------------------

همچنین می توانید کرکره برقی و قیمت کرکره برقی  و پرده برقی را در وبسایت قائم الکترونیک و از کارشناسان این شرکت استعلام کنید. ما ۲۴ ساعت شبانه روز آماده خدمت به شما عزیزان هستیم. هموطنان ایرانی همچنین می توانند انواع جک برقی و قیمت جک برقی را در سایت  قائم الکترونیک دنبال کنند.

تبلیغات میان متنی

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ,

1398/10/2
14:12
mohsen

حقایق و آمارهایی در مورد اینستاگرام

 
 

در سال 2010 اینستاگرام به عنوان اپلیکیشن به اشتراک‌گذاری عکس شروع به کار کرد و پس از آن در سال 2012 توسط فیسبوک خریداری شد و اما امروز به عنوان کمک کننده رشد کسب و کار و درآمد به حساب می‌آید. توسعه دهندگان این اپلیکیشن به طور مداوم به دنبال پرورش آن برای افراد بودند. همچنین اینستاگرام به اندازه 100 میلیون کاربر را تنها بیش از دو ماه پس از اولین معرفی خود جذب کرد. حقایق و آمارهای اینستاگرام که در زیر ارائه شده در مورد اینکه چگونه و چرا این شرکت برای بازاریابان در این روزها و دوره مهم شده را شرح خواهد داد.

 

واقعیت 1: اینستاگرام بالای 500 میلیون کاربر فعال به طور روزانه دارد؛
آیا این را باور می‌کنید یا نه؛ افراد در واقع از اینستاگرام استفاده می‌کنند. چنانچه اگر استراتژی بازاریابی شبکه اجتماعی شما شامل اینستاگرام نیست، دوباره در مورد آن فکر کنید. 500 میلیون مخاطبان زیادی است که جذب اینستاگرام شده‌اند و این تعداد به طور مداوم در حال افزایش است. علاقه مردم به اینستاگرام حیرت‌انگیز است، به راستی!
واقعیت 2: کاربران تا به امروز بالای 40 بیلیون عکس را به اشتراک گذاشته‌اند؛
40 بیلیون عکس عدد کمی نیست. در سال 2016 چهار برابر بیشتر عکس به اشتراک گذاشته شده که این عدد نسبت به انسان‌های تمام سیاره‌ها بیشتر است. همانطور که همه می‌دانیم اینستاگرام توسط فیسبوک در سال 2012 خریده شد، که پس از آن آمارهای استفاده از آن بسیار زیاد شد. گزارش شده که افراد 95 میلیون عکس و ویدئو را به طور متوسط در طی روز به اشتراک می‌گذارند. چنانچه نمی‌توانید این دورنمای اینستاگرام را به عنوان یک ابزار بازاریابی برای کسب و کار خود انکار کنید. 
واقعیت 3: 80% از کاربران اینستاگرام خارج از ایالت متحده هستند؛
حتی اگر کسب و کار شما جهانی باشد، فقط دوباره عنوان بالا را بخوانید. این تنها در آمریکا نیست، 80% از مخاطبان خارج از امریکا هستند. درآمد حاصل از تبلیغات در مقیاس جهانی است و به ناحیه خاصی محدود نمی‌شود. گفته شده که تا سال 2017، اینستاگرام 2.81 بیلیون دلار را از نظر درآمدهای تبلیغات موبایل در جهان به دست آورده است. این آمار تا به امروز سال 2017 است، اجازه دهید ببینیم چگونه همه چیز در پایان این سال ادامه خواهد یافت. 
واقعیت 4: ایالت متحده، ژاپن و برزیل سه کشوری هستند که بیشترین مشتری را دارند.
واقعیت 5: سلفی‌ها در دنیای اینستاگرام غالب هستند؛
با توجه به آمار، هشتگ سلفی بیش از 200% از ژانویه 2013 رشد یافت. اون حتی در بالای 100 تگ اول اینستاگرام در گذشته لیست نشد. حالا بیبینید کجا ما قرار گرفتیم. 57 میلیون عکس هشتگ selfie# و انواع آن را در اینستاگرام گذاشته‌اند.
واقعیت 6: اینستاگرام توسط 31% زنان امریکایی و 24% مردان استفاده می‌شود؛
اینستاگرام محدود به جمعیت‌های خاصی نمی‌شود؛ اگرچه زنان علاقه بیشتری دارند که در اینستاگرام عکس‌ها و ویدئوها را لایک کنند، به اشتراک بگذارند و نیز پست بگذارند. این امر برای نوجوانان هم صادق است. همچنین حدود 23% از دختران از ایسنتاگرام استفاده می‌کنند در حالیکه در پسران 17% می‌باشد. بنابراین اگر محصول یا خدماتی داشته باشید که بخواهید آن را به دختران بفروشید ممکن است بخواهید اینستاگرام را برای رسیدن به مخاطب هدف خود امتحان کنید.
واقعیت 7: کاربران اینستاگرام 4.2 بیلیون پست را هر روز لایک می‌کنند؛
برای برخی اینستاگرام شادترین مکان آنلاین است. بازاریابان بسیار مشتاق، اشخاصی هستند که برای لایک‌ها از جهات دیگر تمایل دارند پول پرداخت کنند و لایک‌هایی را به صورت رایگان در اینستاگرام به دست آورند. همانطور که عنوان را خواندید به طور متوسط 4.2 بیلیون پست را به طور روزانه لایک می‌کنند.
واقعیت 8: No Filter در اصل گسترده‌ترین فیلتر در اینستاگرام است.
واقعیت 9: بازاریابان B2C به طور قابل توجه بالاترین فعالیت را نسبت به بازاریابان B2B دارند؛
اگر چه بازارایابان B2B (Business to business: تجارت بین یک کسب و کار با کسب و کاری دیگر) نمی‌توانند مزایای اینستاگرام را برای کسب و کارشان به طور کامل نفی کنند اما وابستگی آنها کمتر است. در همین حال کسب و کارهای B2C (Business to consumer: تجارت بین یک کسب و کار و فرد مصرف کننده) بیشتر احتمال دارد با استفاده از اینستاگرام سود ببرند و فعالیت‌شان بر روی پلتفرم 6 درصد بالاتر از همکارانشان بر اساس یک مطالعه می‌باشد. منظور این است که اگر یک مشتری یک عکس از کفش جدید بر روی صفحه اینستاگرام نایک را ببیند ممکن است ترغیب به خرید همان شود. انگیزه‌ای ممکن است در او ایجاد شود و این دقیقا مزایای اینستاگرام برای کسب و کارهای B2C است که کمک به افزایش فروش می‌کند. 
واقعیت 10: 60% از برندهای برتر بر روی اینستاگرام از فیلتر یکجور (consistent) استفاده می‌کنند
اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد یک هویت برای برند آنلاین خود ایجاد کنید. برند شما شانس شناخته شدن آن بر روی اینترنت افزایش می‌یابد و این دقیقا آن چیزی است که برندهای برتر از طریق استفاده از اینستاگرام انجام می‌دهند.
واقعیت 11: پروفایل اینستاگرام هنوز بیشترین دبنال کننده‌های نام کاربری بر روی پلتفرم را داراست.
واقعیت 12: در زمان خرید اینستاگرام توسط فیسبوک، تنها 13 کارمند داشت.
واقعیت 13: 70% از کاربران اینستاگرام آن را حداقل یکبار در روز چک می‌کنند.
واقعیت 14: نایک بیشترین جستجوکننده را در اینستاگرام دارد.
واقعیت 15: 83% از پست‌ها شامل هشتگ می‌باشند.
واقعیت 16: برندهای برتر 4.9 بار در هر هفته روی اینستاگرام پست می‌گذارند؛
نزدیک به 50 برند وجود دارد که از شبکه‌ اجتماعی برای پیشنهادات خود استفاده می‌کنند و در بالا رتبه‌بندی می‌شوند. بر اساس یک مطالعه در سال 2016، 11.8 میلیون کاربر با 2.489 پست تعامل می‌کنند که توسط 249 برند ایجاد شده و نتیجه گیری شد که 50 تا از آنها برندهای پیشرو در جهان هستند. این برندها 4.9 بار به صورت هفتگی بر روی اینستاگرام پست می‌گذارند. چنانچه آلان می‌دانید که اگر بخواهید کسب و کار شما مورد توجه قرار گیرد به طور دوره‌ای زمان‌های بسیاری باید پست بگذارید.
به طور کلی آمار و واقعیت‌هایی که در بالا ذکر شد نشان می‌دهد اینستاگرام به عنوان یک شبکه اجتماعی با سرعت زیادی در دنیا در حال رشد است و هر چه می‌گذرد بر محبوبیت آن افزوده می‌شود. همچنین امکاناتی مانند Booking که امکان فروش خدمات را به طور مستقیم در اختیار کسب و کارها قرار می‌دهد و نیز قابلیت Stories که 100 میلیون کاربر به طور روزانه از این ویژگی استفاده می‌کنند از جمله موفقیت‌های دیگر برای این شبکه اجتماعی می‌باشند.

تبلیغات میان متنی

همچنین می توانید انواع جک برقی و قیمت جک برقی را در سایت  قائم الکترونیک ببینید. / انواع دوربین مداربسته و نماترموود و تجهیزات شبکه را نیز در سایت شرکت قائم  الکتریک می توانید ببینید.

تبلیغات میان متنی


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ,

نکاتی در خصوص بازاریابی افراد سرشناس (Influencer Marketing)

1398/10/2
14:07
mohsen

 


بدون شک بازاریابی از طریق افراد سرشناس (influencer marketing) روشی قدرتمند در بازاریابی است که باعث می شود به سرعت در شبکه‌های اجتماعی ترقی کنید و همچنین تاثیر زیادی در موفقیت کسب و کار آنلاین دارد. با استفاده از این نوع بازاریابی می توانید آگاهی از برند را افزایش دهید، جامعه و نفوذ خود را رشد دهید، تعامل را افزایش دهید و در نتیجه کسب و کار شما با انجام صحیح این موارد رشد یابد. 
با توجه به آمار ارائه شده توسط مراکز معتبر، محتوای بازاریابی از طریق افراد سرشناس 11 برابر نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بالاتری نسبت به شکل‌های سنتی بازاریابی دیجیتال ارائه می‌دهد. بر اساس emarketer (شرکت تحقیقاتی که کاربران آن داده، بینش و دیدگاه‌هایی برای بازاریابی در دنیای دیجیتال ارائه می‌کنند)، 48% از برندها تصمیم دارند بودجه خودشان را برای بازاریابی از طریق افراد سرشناس (influencer marketing) در سال 2017 افزایش دهند.

یکی از مهمترین دلایل تاثیرگذاری روش بازاریابی از طریق افراد سرشناس، به نوع عملکرد مغز انسان بر میگردد. انسان از زمانی که به دنیا می آید، به دنبال تقلید از دیگران است و ساختار مغز انسان به گونه ای ایجاد شده که با تقلید کردن از دیگران آموزش می بیند و یاد می گیرد. افراد سرشناس در جامعه به دلیل اینکه الگوی بسیاری از افراد هستند، زمانی که محصولی را معرفی میکنند یا لباسی را میپوشند، تاثیرگذاری بسیار زیادی در جامعه ایجاد می شوند و دنبال کنندگان آنها، سعی میکنند مانند آنها عمل کنند. به این نوع از بازاریابی، بازاریابی عصبی می گویند، بازاریابی عصبی بر روشهایی استوار است که بر پایه اثرگذاری مغز انسان و شبکه های عصبی موجود در سیستم تصمیم گیری انسان عمل میکند.

بازاریابی تأثیرگذار در شبکه های اجتماعی


بازاریابی Influencer زیرمجموعه‌ای از دیجیتال مارکتینگ است که در آن شرکای یک برند با یک شخصیت اجتماعی و وب محبوب برای معرفی بیشتر برند خود و ایجاد اعتبار برای مخاطب مورد هدف کار می‌کنند. بدین صورت که به طور مستقیم با مخاطبان ارتباط ایجاد نمی‌شود و به جای آن با انتخاب افراد محبوب جامعه مخاطب خود، پیام‌های خود را از طریق آنها به مخاطبان خود می‌رسانید. افراد محبوب و سرشناس به این دلیل که مخاطبان آنها را قبول داشته و از آنها تأثیر می‌گیرند می‌توانند اعتماد مخاطب را جلب کنند. 
بازاریابی Influencer در حال حاضر به عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های بازاریابی در نظر گرفته می‌شود. برای درک این موضوع به آمارهای زیر نگاهی می‌اندازیم:

  • 69% از بازاریابان که از بازاریابی Influencer استفاده می‌کنند می‌گویند که این روش بسیار مؤثر است.
  • 73% از بازاریابان می‌گویند که برای تولید مشتری راغب (lead generation) مؤثر است.
  • 76% می‌گویند که باعث افزایش وفاداری مشتری می‌شود.
  • 93% می‌گویند که می‌تواند باعث افزایش آگاهی یافتن از نام برند شود.

این آمارهای مهم نشان می‌دهد که بسیاری از بازاریابان در حال حاضر با استفاده از بازاریابی تأثیرگذار کسب و کار خود را به سطح کاملا جدیدی می‌توانند ارتقا دهند.

افراد تاثیرگذار یا اینفلوئنسرها چه کسانی هستند؟

بازاریابی تاثیرگذار که در زبان فارسی از معادل انکلیسی آن یعنی اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

بازاریابی تاثیرگذار کاملا وابسته به افراد تاثیرگذار بوده و این افراد که اینفلوئنسر (Influencer) نامیده می‌شوند، برای شما تبلیغ خواهند کرد. مانند همه تکنیک‌های بازاریابی، هدف معرفی خدمات (شامل برندسازی) و معرفی و فروش محصول است اما به شیوه‌ای دیگر. افراد تاثیرگذار یا اینفلوئنسرها در ۴ دسته سلبریتی‌ها، متخصصان، بلاگرها و میکرو اینفلوئنسرها قرار می‌گیرد که در ادامه هر یک را معرفی خواهیم کرد.

سلبریتی‌ها (Celebrities)

سلبریتی‌ها اولین دسته از اینفلوئنسرها هستند و معمولا شرکت‌های بزرگ برای کمپین‌های تبلیغاتی خود از این افراد استفاده می‌کنند. سلبریتی‌ها که به دلیل حوضه فعالیت هنری‌ و یا ورزشی‌شان مطرح شده‌اند، می‌توانند برای برندسازی و معرفی یک خدمات و یا محصول بسیار موثر باشند. این مدل از تبلیغات بسیار مرسوم بوده و در دهه گذشته با همه‌گیر شدن رسانه‌های اجتماعی، فرم جدیدی به خود گرفته است. افراد مشهور به دلیل شهرت و تاثیرگذاری بالا بیشترین رقم دریافت هزینه را برای امور تبلیغاتی در بین سایر اینفلوئنسرها دارند و کسب و کارهای نوپا و کوچک نمی‌توانند به آسانی از پس هزینه‌های آنان بربیایند از همین‌رو بیش از ۹۵ درصد از تبلیغاتی که توسط این افراد در رسانه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد، مربوط به برندها و کسب و کارهای بزرگی است. مهم‌ترین ویژگی این افراد که باعث می‌شود شرکت‌ها به آنان برای تبلیغات اعتماد کنند، بحث برندسازی است. ویژگی منفی سلبریتی‌ها هم این است که مخاطب عام دارند و شاید بسیاری از افرادی که تبلیغ را مشاهده می‌کنند، اصلا علاقه‌ای به خدمات شما نداشته باشند.

متخصصان (Experts)

متخصصان گروهی از اینفلوئنسرها هستند که برخلاف سلبریتی‌ها، در یک موضوع خاص و حوضه کاری مشخص، شناخته شده و بهترین کانال تبلیغاتی برای اجرای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ، در موضوع موردنظر شما هستند. شما به‌جای پرداخت هزینه بالا به یک سلبریتی، که بسیاری از مخاطبان آن علاقه‌ای به کسب و کار و حوضه کاری شما ندارند، می‌توانید از متخصصان استفاده کنید. امروزه در رسانه‌های اجتماعی برای هر حوضه کاری و موضوعی، افراد شناخته‌شده‌ای وجود دارند که می‌توانند به‌بهترین شکل کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ شما را اجرا کنند. وقتی در یک حوضه کاری مشخص، فعالیت می‌کنید و یک مختصص هم در آن حوضه مطرح شده است، آن شخص بهتر از هرکس دیگری می‌تواند، مخاطبان خود (که علاقه‌مند به آن موضوع هستند) را به کسب و کار شما معرفی کند.

بلاگرها (Bloggers)

بلاگرها در کنار تولیدکنندگان محتوا در یک دسته از اینفلوئنسرها قرار می‌گیرند. منظور از بلاگر کسی است که در حال تولید محتوا در رسانه شخصی خود است. دسته مشخص شده بیشتر مربوط به تولیدکنندگان محتوا می‌شود. در دنیا، یوتیوبرها (YouTubersسهم قابل‌توجهی در تولید محتوا ویدویی دارند و در ویدیوهای خود کسب و کارهای مرتبط را معرفی کرده و از آنها پول دریافت می‌کنند. در رسانه‌های اجتماعی دیگر افرادی که در یک حوضه، فعال هستند و انواع محتوا را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، در این دسته از اینفلوئنسرها قرار می‌گیرند. برای مثال تولید کنندگان محتوای ویدیویی طنز در یوتیوب و اینستاگرام، در این دسته از اینفلوئنسرها قرار می‌گیرند. اغلب اینفلوئنسرهای ایرانی که امروزه در حال کسب درآمد هستند، در این دسته جای دارند. علاوه بر افراد حقیقی، تولید کنندگان انیمیشن‌های سریالی در رسانه‌های اجتماعی هم جز این دسته هستند.

میکرو اینفلوئنسرها (Micro Influencers)

میکرو اینفلوئنسرها آخرین گروه از دسته‌بندی اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار هستند که در چرخه بازاریابی تاثیرگذار فعالیت می‌کنند. افرادی که نه به اندازه سلبریتی‌ها مشهور هستند و نه با تخصصی توانسته‌اند در کسب و کار خود موفق شوند اما در رسانه‌های اجتماعی مطرح هستند، جز میکرو اینفلئونسرها قرار می‌گیرند. این افراد از لحاظ تعداد مخاطب در بین سایر گروه‌ها، در جایگاه آخر می‌گیرند و در اصل کسب و کارهای کوچک و یا کسب و کارهایی که از خدمات آنها استفاده می‌کنند، مشتری‌های این افراد هستند. متاسفانه در ایران هم بخش قابل‌توجهی از افرادی که خود را اینفلوئنسر می‌نامند، در این دسته که کم‌اهمیت‌ترین دسته بین افراد تاثیرگذار است، قرار می‌گیرند.

چگونه بازاریابی از طریق افراد سرشناس (Influencer Marketing) کار می‌کند؟

بازاریابیInfluencer در سال‌های اخیر به عنوان یکی از برجسته‌ترین اشکال بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ) پدید آمده است. دلیل برجسته بودن آن از دیگر اشکال دیجیتال مارکتینگ از جمله تبلیغات فیسبوک یا گوگل AdWords به این دلیل است که مستلزم روش فروش سخت یک محصول یا خدمات نیست. بازاریابی Influencer یک روش بسیار زیرکانه از طریق تعامل با اشخاص معتبر در زمنیه‌های مربوطه می‌باشد که اینها افرادی با شهرت بسیار زیاد و فالوورهای فراوان در شبکه‌های اجتماعی هستند. آنها در نظر مردم قابل اعتماد و معتبر مطرح هستند، در نتیجه نظرات آنها معتبر و قابل اعتماد توسط فالوورهای خود تلقی می‌شود و همین موضوع بستر مناسبی را برای ارتباط بین برند و مخاطب هدف ایجاد می‌کند. بنابراین از آنجایی که تأثیرگذاران (influencers) دارای دنبال شونده‌های بسیار فراوانی هستند آنها به عنوان کاتالیزوری برای گسترش محتوا به طور ویروس مانند عمل می‌کنند. 

مزایای بازاریابی Influencer

مزایای بازاریابی influencer

بازاریابی Influencer دارای مزایای زیادی است. در تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده است که اکثر خریداران محصولات از طریق بازاریابی دهان به دهان و یا پیشنهادات دوستان و اقوام در مقایسه با انواع روش‌های مورد استفاده یک شرکت برای تبلیغات اعتماد بیشتری می‌کنند و خرید خود را انجام می‌دهند. این امر می‌تواند به دلیل رشد شبکه‌های اجتماعی باشد و از این رو اهمیت بازارایابی Influencer  بیشتر می‌شود. از طریق این نوع بازاریابی افراد با نفوذ حرفه خود را ترغیب به تعامل با برند خود می‌کنید و بنابراین می‌تواند میزان موفقیت شما را در دیجیتال مارکتینگ بالا ببرد. در زیر به مزایای این نوع بازاریابی اشاره می‌شود.
مؤثرترین کانال برای بازاریابی است؛

  1. کمک می‌کند تا به مخاطبان بیشتری دست یابید؛
  2. مؤثرترین روش برای متقاعد کردن مخاطب هدف جدید است؛
  3. قابل اعتمادتر نسبت به تبلیغات سنتی است؛
  4. میزان آگاهی از برند را افزایش می‌دهد؛
  5. برای نگه داشتن مشتریان تلاش کمتری می‌کنید و لازم نیست همیشه حضور داشته باشید: برای نگه داشتن فرد تأثیرگذار تلاش زیادی می‌کنید اما پس از آن به این دلیل که فرد سرشناس مشتریان مورد نظر را خودش حفظ می‌کند لازم به تلاش شما نیست، همچنین هنگامی که فرد تأثیرگذار برای شما تبلیغ می‌کند دیگر لازم نیست شما در شبکه اجتماعی حضور داشته باشید.

تبلیغات درون متنی/

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی را مطالعه کنید. من به شما پیشنهاد می کنم خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

تبلیغات درون متنی

چرا بازاریابی Influencer موثرترین شکل دیجیتال مارکتینگ است؟

ایجاد اعتبار می‌کند:
برخلاف اشکال دیگر تبلیغات، بازاریابی Influencer موجب اعتبار می‌شود. از آنجایی که تأثیرگذاران دارای شهرت زیادی هستند منجر می‌شود حس اعتماد را در مشتریان ایجاد کند. عوامل اعتبار و صحت نقش‌های اساسی را در موفقیت یک کمپین تأثیرگذار ایفا می‌کند. 
دسترسی به مخاطب هدف را افزایش می‌دهد:
بازاریابی Influencer قادر می‌سازد که کسب و کارها گروه‌های خاصی از مشتریان را مورد هدف قرار دهند و بنابراین احتمال بیشتری دارد تا آنان علاقه به محصولات یا خدمات مورد نظر داشته باشند. به عنوان مثال فالوور های تأثیر گذار (influencer) یک متخصص تناسب اندام را در نظر بگیرید؛ از این رو شرکتی که نوشیدنی‌های سلامتی یا مکمل‌های دیگری را می‌فروشد مخاطب هدف خود را توسط تعامل با متخصصان تناسب اندام پیدا خواهد کرد که دنبال شونده‌های بسیار فراوانی دارد. 
نرخ بازگشت سرمایه بالاتر را ایجاد می‌کند:
بازده بازاریابی Influencer تنها کیفی نیست بلکه کمی هم می‌باشد. این روش می‌تواند از لحاظ بازگشت سرمایه اندازه‌گیری شود که بالاتر از همه روش‌های دیجیتال مارکتینگ است. بازاریابی Influencer دارای 11 برابر نرخ بازگشت سرمایه بالاتر نسبت به شکل‌های دیگر دیجیتال مارکتنیگ می‌باشد. این فاکتورها بازاریابی Influencer را به عنوان مؤثرترین روش‌های بازریابی نه فقط در فضای دیجیتال بلکه حتی در سراسر کانال‌های بازاریابی روش‌های آنلاین و آفلاین را هم شامل می‌شود.
گرایش بیشتر به بازاریابی Influencer در سال 2016 شروع شده و در سال 2017 به جایگاه واقعی خود دست خواهد یافت.. بر اساس مطالعات که توسط eMarketer انجام شد، 84% از بازاریابان تصمیم دارند که از بازاریابی Influencer برای حداقل یکی از کمپین ای خود در سال 2017 استفاده کنند. به این دلیل که آنها می‌دانند که اینکار باعث ارتقای نام برندشان می‌شود. آنها همچنین می‌دانند که تقربیا 47% از همه کاربران اینترنت از مسدودکنندهای تبلیغات برای رهایی یافتن از تبلیغات ناخوانده و آزار دهنده استفاده می‌کنند. همچنین با بهبودهایی در برنامه‌های نرم‌افزاری مسدودکننده‌های تبلیغات شده این درصد در سال 2017 در حال افزایش است. به همین جهت مناسب‌ترین جایگزین برای بازاریابان، بازاریابی Influencer خواهد بود که معتبرترین و قابل اعتماد ترین شکل تعامل با مشتری است. بازاریابی Influencer سریعترین روش دیجیتال مارکتینگ است که در حال گسترش بسیار فراوانی می‌باشد. علاوه بر مؤثر بودن بازاریابی Influencer همچنین در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود  به این دلیل که وقتی فرد سرشناسی را می‌یابید به اهداف زیادی دست یافته اید و با اینکار به جای هزینه کردن برای به دست آوردن تعداد زیادی مشتری با هزینه کردن روی یک فرد سرشناس او می‌تواند مخاطبان هدف زیادی را برای شما به دست آورد؛ بنابراین بازاریابی Influencer به یکی از شکل‌های برتر بازرایابی تبدیل شده است.

روش‌های اجرا کمپین تبلیغاتی با استفاده از افراد تاثیرگذار

بازاریابی تاثیرگذار که در زبان فارسی از معادل انکلیسی آن یعنی اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

در اولین مرحله صاحبان کسب و کار برای اجرا یک کمپین تبلیغاتی از طریق بازاریابی تاثیرگذار، باید با اینفلوئنسرها به‌خوبی گفتگو کنند. یعنی به‌صورت کامل خدمات و ویژگی‌های برند خود را به آن شخص یادآور شوند. هر چه یک اینفلوئنسر بیشتر در مورد کسب و کار شما بداند، بهتر می‌تواند راهی برای تبلیغ آن پیدا کند. نوع پیاده کردن تبلیغات از طریق بازاریابی تاثیرگذار متنوع است. در گذشته تنها افراد یک پوستر تبلیغاتی را در صفحه رسانه‌های اجتماعی خود قرار می‌دانند و وظیفه‌شان تمام می‌شد. البته این مدل همچنان در بین میکرو اینفلوئنسرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اکثر تبلیغاتی که توسط گروه بلاگرها صورت می‌گیرد به صورت غیر مسقیم است. یعنی تولید کننده محتوا به قصد معرفی یک محصول، ویدیو یا و محتوای دیگری را تولید نمی‌کند، بلکه محتوای تبلیغاتی را به شکل‌هایی درون آن قرار می‌دهد. اولین مدل و ابتدایی‌ترین آن قرار دادن لوگو برای تصویر و ویدیو تولید شده است. به موارد این‌چنینی اسپانسرینگ می‌گویند.

حالت دیگر تبلیغ به این صورت است که تولید کننده، برنامه محتوایی خود را جوری تنظیم می‌کند که در تصویر نام و خدمات برند دیده و یا اسم آن بر زبان برده شود. این روش مرسوم‌ترین روش تبلیغات بین اینفلوئنسرهای بلاگر بوده و معمولا از این طریق درآمدزایی دارند. همانطور که گفته شده با اضافه شدن قابلیت استوری به پیچ‌های اینستاگرام و فیس‌بوک، و همچنین امکان قرار دادن لینک درون آنها، برخی اینفلوئنسرها می‌توانند بنا به درخواست صاحب کسب و کار، به صورت مستقیم به سایت و یا صفحه آنها در آن رسانه اجتماعی لینک دهند.

مزایا و معایب اینفلوئنسر مارکتینگ

بازاریابی تاثیرگذار که در زبان فارسی از معادل انکلیسی آن یعنی اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

مزایا و معایب بازاریابی تاثیرگذار کاملا وابسته به گروهی از اینفلوئنسرها است که شما آنها را انتخاب می‌کنید. اگر دریک موضوع عمومی در حال فعالیت هستید، طبیعتا سلبریتی‌ها و بلاگرها می‌توانند گزینه خوبی برای شما باشند اما اگر بخواهید یک کسب و کار تخصصی در یک حوضه کاری مشخص را معرفی کنید، انتخاب این دو گروه از افراد تاثیرگذار اشتباه بود و هیچ گونه بازگشت سرمایه برای شما ندارد. شما باید در این مدل از متخصصان استفاده کنید و به دنبال کسی باشید که در حوضه کاری شما برجسته شده است و از بخواهید که کسب و کار اینترنتی شما را معرفی کند.

مزایا سلبریتی‌ها

قدرت برندسازی بالا

امکان ایجاد بحث و گفتگو پیرامون برند وجود دارد

نرخ درگیر کنندگی بالا و نمایش گسترده

معایب سلبریتی‌ها

عمومی بودن مخاطبان و مناسب نبودن برای کسب و کارهای تخصصی

بالاترین نرخ دریافت هزینه

مزایا متخصصان

داشتن مخاطبین تخصصی و علاقه‌مند به کسب و کار شما

بالاترین نرخ بازگشت سرمایه

کمک به برندسازی کسب و کار

معایب مختصصان

امکان دارد بسیاری رقبای خود را تبلیغ نکنند

مزایا بلاگرها

اگر تولید کننده محتوا مرتبط با کسب و کارتان را پیدا کنید، مخاطبان علاقه‌مند را جذب کرده‌اید

برندسازی و ایجاد گفتگو میان کاربران

امکان بازنشر و پخش شدن در اینترنت و کمک به بازاریابی ویروسی

هزینه به‌صرفه‌تر و بازدهی مناسب نسبت به سلبریتی‌ها

معایب بلاگرها

معمولا تولیدکننده‌های تخصصی به‌خصوص در ایران وجود ندارند و اکثرا موضوعاتشان عمومی هستند

مزایا میکرو اینفلوئنسرها

کمترین میزان هزینه برای اجرا کمپین بازاریابی تاثیرگذار

مناسب برای تست و سنجش محیط رسانه اجتماعی

معایب میکرو اینفلوئنسرها

کمکی به برند سازی و بالابردن اعتبار شما نمی‌کنند و حتی در مواردی به‌ضرر شما کار می‌کنند

نرخ درگیر کنندگی پایین و نمایش برای افراد محدود

مخاطبین این افراد دائمی نیستند

تنها برای کسب و کارهای کوچک و محلی مناسب هستند

 

 

تبلیغات درون متنی/

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت ارزان کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت   طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. من به شما پیشنهاد می کنم خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

تبلیغات درون متنی

 

نرخ درگیر کنندگی چیست؟

بازاریابی تاثیرگذار که در زبان فارسی از معادل انکلیسی آن یعنی اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

با اضافه شدن قابلیت ساخت اکانت‌های تجاری (Business Account) در فیس‌بوک و اینستاگرام، قابلیت‌های آمارگیری جالبی در قالب بخشی به نام Insight به این دو رسانه اجتماعی اضافه شد. به وسیله این ابزار افراد می‌توانند نرخ درگیرکنندگی (Engagement Rate) هر پست خود را ببینند. نرخ درگیر کنندگی شامل مجموع تعداد لایک‌ها، کامنت‌ها و تعداد دفعاتی است که پست، ذخیره شده (در فیس‌بوک به‌جای ذخیره، تعداد Share‌ها حساب می‌شود) است. مجموع این اعداد را تقسیم بر تعداد کل فالوورها (Followers) می‌کنند و عدد بدست آمده ضرب‌در ۱۰۰، نرخ درگیرکنندگی را نشان می‌دهد. هرچه عدد بیشتر باشد یعنی کاربران بیشتر علاقه‌مند به آن پست بوده‌اند. البته یک پست ملاک نیست و معمولا ۱۲ پست آخر هر اینفلوئنسر باید برای رسیدن به میانگین نرخ درگیر کنندگی بررسی شود. در رسانه اجتماعی توییتر، تعداد کلیک‌ بر روی لینک و کلیک بر روی پروفایل کاربران و از همه

موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ,

بزرگترین گرایشات دیجیتال مارکتینگ در سال2020

1398/10/2
13:59
mohsen

 


سال گذشته، دیجیتال مارکتینگ با تغییرات گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی مواجه شد، افزایش در محبوبیت ویدئو استریمینگ به صورت زنده و پیشرفت‌هایی در پیش‌بینی تجزیه و تحلیل چند مثال از آنهاست (video streaming: این ویدئو به صورت فشرده بر روی اینترنت قرار گرفته و کاربر برای مشاهده آن نباید منتظر دانلود فایل آن شود یعنی به صورت لحظه‌ای قابل مشاهده است). اما همانطور که احتمالا از قبل می‌دانید، چشم‌انداز دیجیتال مارکتینگ به سرعت در حال تغییر است. به این دلیل است که کارشناسان بازاریابی به طور سخت در حال انجام کار برای توسعه استراتژی‌هایی هستند که به آنها کمک خواهد کرد آینده گرایشات دیجیتال مارکتینگ را با هدف بهبود بازده شرکت‌ها در دنیای بسیار رقابتی دیجیتال مارکتینگ پیش‌بینی کنند. خوشبختانه دیجیتال مارکتینگ منحصر به فرد است به این دلیل که می‌تواند کانال‌ها و روش‌هایی برای کسب و کار جهت آنالیز کردن کمپین‌های بازاریابی فراهم می‌کند. این دقیقا دلیل این است که چرا اکثر کمپین‌ها که در حال حاضر از مزایای دیجیتال مارکتینگ استفاده می‌کنند برنامه‌ای مؤثر برای توسعه آن در آینده دارند. در اینجا تنها برخی از روندهای استراتژی دیجیتال مارکتینگ آورده شده است که هر شخص باید برای بروزرسانی بازی دیجیتال مارکیتنیگ خود در نظر بگیرد. 

به نظر می رسد در سال های آینده، بازاریابان کنترل مشتریان و تجربیات آن ها را به طور کامل در دست خواهند گرفت.  سایت Economist Intelligence Unit از ۴۹۹ مدیر ارشد بازاریابی و معاونان آن  در مورد تکامل بازاریابی سوال کرده است. آن ها تلاش دارند به کمک این مصاحبه ها فناوری های کلیدی و گرایش هایی که باعث تغییر در صنعت بازاریابی  می شود را در چهار سال آینده بیابند و مورد بررسی قرار دهند. 

گرایشات دیجیتال مارکتینگ

1- محتوا در پادشاهی خود باقی خواهد ماند

محتوا هنوز هم در دنیای دیجیتال مارکتینگ پادشاه است بخصوص برای کمپین‌های استارتاپ که محتوای‌شان کانال رشد اصلی آنهاست. محتوا افراد راغب (leads) و مشتریانی جذب می‌کند و بدین لحاظ به عنوان یک نیروی عمده جهت نرخ بازگشت سرمایه بیشتر در نظر گرفته می‌شود. بر اساس مطالعه‌ای حدود نیمی از کل بازاریابان ادعا می‌کنند که بازارایابی محتوا نرخ بازگشت سرمایه (ROI) قابل توجه را منجر می‌شود. با این حال باید در ذهن خود داشته باشیم که برای انجام بازاریابی محتوا نیاز به استراتژی برنامه‌ریزی شده دقیق می‌باشد. در گذشته تنها قرار دادن محتوا به عنوان یک استراتژی بازاریابی کافی بود؛ در حال حاضر شرکت‌ها باید مخاطبان هدف خود را درک کنند و سپس محتوای ارزشمندی ایجاد کنند که منجر به تعامل بیشتر با مشتریان شود. برای مثال، شرکت‌های B2B سود زیادی از قرار دادن محتوای خود بر روی پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اسنپ چت (Snapchat) نخواهند برد به این دلیل که اسنپ چت ظاهرا بیشتر کاربران جوان را جذب می‌کند. جنبه مهم دیگر بازاریابی محتوا که در طول زمان دیده خواهد شد کیفیت است؛ شرکت‌ها نیاز خواهند داشت بر روی ارائه محتوای ارزشمند و باهدف در طول زمان تمرکز کنند.

2- اشتراک‌گذاری بیشتر ویدئو به صورت زنده

فیسبوک زنده

با راه‌اندازی فیسبوک زنده در سال گذشته، شاهد رونق بسیاری در اشتراک گذاری ویدئو به صورت زنده شدیم. برندها و شرکت‌ها این ویژگی جدید ایجاد شده را توسط محبوب‌ترین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در جهان در استراتژی بازاریابی محتوای خود پذیرفته‌‌اند. یک دلیل چرایی اینکه اشتراک گذاری ویدئو به صورت زنده در دیجیتال مارکتینگ ثابت شده که موفق است به این دلیل که فیسبوک به برندها یک فرصت منحصر به فرد برای رسیدن به یک جمعیتی بزرگ را پیشنهاد می‌کند؛ همچنین فیس بوک در حال حاضر تقریبا 2 بیلیون کاربر فعال به طور ماهانه دارد. از دلایلی که چرا شرکت‌ها به اشتراک‌گذاری ویدئو به صورت زنده روی آورده‌اند این است که آمارها نشان می‌دهد افراد بیشتر زمان خود را به تماشای ویدئوی به صورت زنده نسبت به ویدئوی از قبل ضبط شده می‌گذرانند. برای یک کمپین بازاریابی موفق نیاز به این است که شما بدانید افراد در کجا می‌روند و اینکه آنها دوست دارند در کجا زمان بیشتری را صرف کنند. این واقعیت نیز دلیل برجسته‌ای است که چرا فیسبوک تصمیم دارد این ویژگی را در وهله اول قرار دهد. اما به غیر از فیسبوک، پلتفرم‌هایی مانند توییتر، اینستاگرام و اسنپ‌چت نیز ویژگی‌های مشابه ویدئوی استریمینگ را ارائه کرده‌اند که شرکت‌های B2C می‌توانند از آن استفاده کنند.


 

تبلیغات درون متنی/

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت ارزان کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت   طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. من به شما پیشنهاد می کنم خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

تبلیغات درون متنی


 

3- تبلیغات Native برای اینکه توجه بیشتری را جلب کنید

به این دلیل که امروزه اکثر کاربران اینترنت به سادگی نمی‌توانند بر روی تبلیغات پاپ‌آپ، تبلیغات بنری و تبلیغات اجتماعی بمانند، از روش جدیدی برای جلب توجه مشاهده‌کنندگان استفاده می‌شود. تبلیغات Native روش نوینی برای جذب مخاطب است که بیشتر به اهمیت کیفیت محتوا تأکید دارد تا از این طریق با ایجاد اعتماد در مورد کالای ارائه شده به مخاطبان آگاهی دهد. تحقیقات اخیر پیش‌بینی می‌کند که کل درآمدهای حاصل از تبلیغات Native به 33% در سال 2018 خواهد رسید. اما با وجود چنین پیش‌بینی‌های امید بخشی، به نظر می‌رسد اکثر شرکت‌ها در مورد تبلیغات Native اطلاعی ندارند. آنهایی که بیشتر این استراتژی بازاریابی مؤثر را درک کرده‌اند، تبلیغات Native را جزو گزینه‌های اول محبوب خود می‌دانند. با این حال تبلیغات Native مقداری موضوع بحث‌برانگیز است؛ به این دلیل که تبلیغات Native شبیه دیگر تبلیغات نیست، مسئله اعتماد و شفافیت در مورد استفاده از آنها بارها آورده شده است. در تغییرات مستمری که در حوزه دیجیتال مارکتینگ صورت گرفته تبلیغات Native شبیه محتوای ارگانیک است که آنها را جذاب‌تر برای متوسط کاربران اینترنت می‌کند، ظاهر این تبلیغ طبیعی است یعنی در دل محتوای اصلی یک سایت است و دیگر خبری از تبلیغات ناخواسته و آزار دهنده نیست.

4- قرار دادن داده حجیم (Big Data) برای استفاده 

استفاده از Big Data در دیجیتال مارکتینگ مستلزم به دست آوردن بازار و بینش مشتریان و سپس توسعه تجزیه و تحلیل‌های پیشگویانه است. بسیاری از شرکت‌ها افزایشی در حجم داده مرتبط با کسب و کار خود را تجربه کرده‌اند که به نوبه خود یک مورد خوب است. با چنین مقدار گسترده‌ای از داده در دسترس، شرکت‌ها به طور طبیعی این حجم عظیم داده را برای کمک به توسعه بهتر بازاریابی استفاده خواهند کرد. با استفاده از داده‌های بیشتر می‌توان به تحلیل‌های دقیق‌تری رسید تا بر اساس آنها تصمیمات بهتری گرفته شود و باعث کاهش هزینه‌ها و ریسک‌ها شود. Big Data سبب می‌شود شرکت‌ها، وبسایت‌های خود را در راستای تطابق بیشتر با مخاطبان هدف خود اختصاصی کنند. همانطور که آخرین آمارها نشان می‌دهد تقریبا نیمی از کل کسب و کارها از Big Data در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود استفاده می‌کنند و تعداد شرکت‌هایی که در حال به کار بردن Big Data هستند به سرعت رو به افزایش است. همچنین منابع بسیاری وجود دارد که این کسب و کارها می‌توانند Big Data را بدست آورند از جمله وب کاوی، رسانه‌های اجتماعی، داده موبایل و اطلاعات جستجویی که تنها چند نام وجود دارد. 

5- افزایش میکرو اینفلوئنسر (micro-influencer) 

بازاریابی اینفلوئنسر (بازاریابی از طریق افراد سرشناس) در طول چند سال گذشته، یک افزایش ناگهانی در محبوبیت با بسیاری از تأثیرگذاران شبکه‌های اجتماعی تجربه کرده است. در حالیکه برندهای بزرگ روی تأثیرگذاران (influencer) با دنبال شونده‌های بسیار زیاد برای کمک به گسترش برند خود تکیه می‌کنند، در حال حاضر به طور مشابه شرکت‌های بزرگ به سمت بازاریابی میکرو اینفلوئنسر حرکت کرده‌اند. دلیل این کار توسط تحقیقاتی که انجام شده این است که تعامل کاربران در میان تأثیرگذاران با مقیاس کوچک نسبت به آنهایی که دارای میلیون‌ها دنبال شونده‌ها هستند بیشتر بود. نکته بازاریابی تأثیرگذار دست یافتن به نوع خاصی از مخاطبان است و این امکان در زمانی است که تأثیرگذار با فالوورهای خود تعامل می‌کند. این یافته‌ها خبر خوبی برای شرکت‌های کوچکتری هستند که دارای بودجه پایین‌تری برای کمپین‌های بازاریابی تأثیرگذار (influencer marketing) می‌باشند.

6- بازگشت چت بات‌ها (chatbot)

چت بات ها

با توجه به نظرات اخیر توسط کمپین‌های بازاریابی، کاربران اینترنت مقدار زیادی از وقت خود در حال صرف اپلیکیشن‌های پیام‌رسان می‌کنند. شرکت‌ها استفاده از این روند رو به رشد را با توجه به آخرین پیشرفت‌ها در تکنولوژی هوش مصنوعی برای درخواست‌های مشتریان افزایش داده‌اند. از آنجایی که بیشتر شرکت‌ها امروزه پلتفرم‌های متعدد در حال اجرا دارند و نیز این پلتفرم‌ها معمولا دارای تعداد بسیار زیادی مشتریان و فالوور، پاسخ‌دهی به سؤالات، جمع‌آوری اطلاعات و انجام تراکنش است به طور فزاینده‌ای درگیر شده اند. در اینجا چت‌بات‌ها به عنوان یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ تمام عیار در میان موارد دیگر قدم می‌گذارند. دلیل دیگر اینکه چرا ربات‌ها بسیار محبوب در میان شرکت‌ها و برندها شده‌اند به این دلیل است که آنها اسان هستند و ارزان ساخته می‌شوند. کسب و کارها می‌توانند چت‌بات‌ها را از فروشگاه‌ها خریداری کنند یا حتی از الگوهای ربات آماده ساخته شده توسط غول‌های فناوری مانند فیسبوک استفاده کنند. هنگامی که شرکتی یک چت‌بات را انتخاب می‌کند آنها فقط باید چت بات را با تطبیق دهنده پلتفرم پیام‌رسان ادغام کنند. این قابلیت به ظاهر ساده در حال حاضر به طور کامل توسط برخی شرکت‌های پخش غذا در دنیا استفاده می‌شود که می توانند مشتریان به سرعت با استفاده از چت‌بات غذای خود را سفارش دهند.

7- موبایل دوستانه 

سال گذشته جستجو از طریق موبایل نسبت به استفاده از دسکتاپ برای اولین بار در تاریخ پیشی گرفت. این بدان معنی است که اگر شرکت‌ها بخواهند یک کمپین بازاریابی موفق ایجاد کنند نیاز دارند استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود را موبایل دوستانه طراحی کنند. اما شگفت آور است که شرکت‌ها هنوز تمرکز بر توسعه برنامه‌های کمپین‌های بازاریابی برای استفاده بر روی دسکتاپ را بدون در نظر گرفتن و توجه نکردن بر روی موبایل دارند. اما ایجاد کمپین بازاریابی موبایل دوستانه گفتن آن اسانتر از انجامش است. برای مثال قبلا در این متن گفتیم که محتوای طولانی‌تر مناسب است اما می‌دانیم که محتوای طولانی برای گوشی‌های هوشمند خوب نیست. بازاریابان دیجیتال به شرکت‌ها توصیه می‌کنند که محتوای خود را برای استفاده آسان بر روی موبایل تقسیم‌بندی کنند که این نیز با پیشنهاد قبلی در تضاد است. برای اجرای اینکار شرکت‌ها باید بر روی محتوای نوشته کوتاه و هوشمندانه و محتوای ویدئویی طولانی‌تر تمرکز کنند.

8- واقعیت مجازی (virtual reality)

واقعیت مجازی (فناوری نوین برای شبیه‌سازی یک محیط برای کاربر) غالبا دارای روند رو به افزایشی شده است، به این دلیل که اجازه می‌دهد یک تجربه آنلاین جذاب‌تر برای کاربران اینترنت ارائه دهد. واقعیت مجازی به عنوان یک ابزار داستان سرایی پیشرفته در نظر گرفته شده که بسیاری از شرکت‌ها می‌توانند برای ایجاد تجربه بهتر مشتری استفاده کنند. با این حال دسترسی آسان به دستگاه‌های واقعیت مجازی برای اکثر مشتریان هنوز به مقداری زمان نیاز دارد. از شرکت‌ها انتظار نداریم که از واقعیت مجازی برای دیجیتال مارکتینگ خود قبل از اینکه تکنولوژی برای داستان سرایی واقعیت مجازی به طور گستردهای برای متوسط مشتریان در دسترس قرار بگیرد استفاده کنند. 

 

تبلیغات میان متنی

درب شیشه ای یکی از ملزومات دکوراسیون لوکس و مدرن ساختمان های امروز به حساب می آیند. قیمت درب شیشه ای را در سایت قائم الکتریک مشاهده کنید. همچنین درب ورودی ساختمان ها نیز برای حفظ امنیت عبور و مرور نیازمند تجهیزات راهبند است. قیمت راهبند  را از قائم الکترونیک به راحتی دریافت کنید. درب شیشه ای اتوماتیک قائم الکترونیک/

تبلیغات میان متنی

 

 

درادامه  این مقاله قصد داریم خلاصه برخی از یافته های کلیدی در زمینه هنر بازاریابی  را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 گرایش های داغ فناوری برای بازاریابان:

نمودار زیر زیاد هم شگفت انگیز نیست. سال هاست که موبایل و دستگاه های موبایلی به یک گرایش بزرگ در حوزه بازاریابی تبدیل شده است. همانطور که می دانید موبایل بیش از نیمی از ترافیک وب را به خود اختصاص داده است. اینترنت اشیا موضوع جدید تر و جذاب تری است اما هنوز هم درک درست و دقیقی از تاثیر این حوزه بر روی بازاریابان وجود ندارد.  فرصت ها و پیش بینی های زیادی در مورد آن وجود دارد اما اگر فردی به شما گفت که دقیقا تاثیر اینترنت اشیا بر روی بازاریابان را تا سال ۲۰۲۰ می داند به او اعتماد نکنید و بدانید که دروغ می گوید. فناوری های شخصی سازی نیز چندی است که در میان افراد محبوب شده اما با حجم داده هایی که در شرکت ها وجود دارد مدیران ارشد بازاریابی فرصت ها و شخصی سازی ها را به طور واقعی درک می کنند.

 

هدف گیری جغرافیایی تنها در آغاز راه قرار دارد و نباید جزو اهداف اصلی تان قرار گیرد. بازاریابان حرفه ای باید مدل های آماری را برای خود ایجاد کنند تا اطمینان حاصل نمایند که درک درستی از  مباحث مورد علاقه مشتریان خود دارند و بر اساس آن فعالیت های خود را شکل دهند. فناورهای جدید و ابداعانه ای که برای بازاریابی وجود دارد ، فناوری  بلوک های زنجیره ای است اما هنوز معلوم نیست چنین فناوری هایی تا سال ۲۰۲۰ چه تغییراتی خواهد داشت. تکامل این امر برای بخش های بانکداری، حقوق و مالکیت معنوی به نظر قابل درک می رسد اما اینکه چنین فناوری هایی بعدا چه تاثیری بر روی بازاریابی خواهد داشت و مزایای آن برای بازاریابان چه خواهد بود هنوز مشخص نیست.

هوش مصنوعی یکی از موضوعات داغ در این زمینه است.  این موضوع زمانی شدت یافت که پروژه هوش مصنوعی آلفای گوگل  در world Go champion  همه رقبای خود را شکست داد. ترکیب هوش مصنوعی با شخصی سازی محتوا فرصت های باورنکردنی را برای بازاریابان فراهم  می کند و این موضوع برای افرادی که به دنبال چنین فرصت هایی هستند بسیار عالی خواهد بود.

کانال های کلیدی در سال ۲۰۲۰:

زمانی که صحبت از سال ۲۰۲۰ به میان می آید همه ما تصوراتی را در ذهن خود خواهیم داشت. ایا تا سال ۲۰۲۰ ربات های پیشخدمت، خودروهای پرنده ، رایانه هایی برای خواندن ذهن انسان و موارد این چنینی ایجاد نخواهد شد؟  ابداع چنین مواردی تا سال ۲۰۲۰ چندان هم دور از ذهن نیست.

سال ۲۰۱۲ را به خاطر می آورید؟  زمان زیادی از این سال ها نمی گذرد. به نظر همین دیروز بود که المپیک لندن برگزار شد. آینده بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید به شما نزدیک است. مدیران ارشد بازاریابی کانال های بازاریابی کلیدی برای کسب وکارهای خود را در سال ۲۰۲۰ پیش بینی کرده اند. این نمودار نیز نشان دهنده همین کانال های بازاریابی است.  همانطور که در نمودار می بینید رسانه های اجتماعی جایگاه نخست را به خود اختصاص داده اند. اپلیکیشن های موبایلی و وب نیز در جایگاه های بعدی قرار دارند.  ایا این نمودار اولویت های سرمایه گذاری فعلی شما را منعکس می کند؟ سرمایه گذاری در کانال های برتر می تواند شما را در میان رقبا متمایز سازد.

 

 سنجش موثر بودن تلاش های بازاریابی:

معمولا بازاریابان در مرور و بررسی موثر بودن کمپین های خود با مشکلات و چالش های زیادی روبرو می شوند.  اگر صادق باشیم باید بگوییم که این مشکلات تقصیر بازاریابان نیست.  تایید اینکه فروش های جدید به خاطر کمپین های بازاریابی اخیر بوده است بسیار دشوار و سخت است.  اما فناوری های دیجیتال فرصت های زیادی را برای اندازه گیری دقیق معیارهای کلیدی ایجاد کرده است. چنین فناوری هایی به بازاریابان کمک می کند تاثیر تلاش های خود بر روی فروش را به خوبی مشاهده کنند.

محاسبه  بازگشت سرمایه گذاری تنها زمانی امکان پذیر است که داده های دقیقی در مورد ترافیک و نرخ تبدیل داشته باشید.  بازاریابان بیشتر بر روی بازگشت سرمایه گذاری تکیه می کنند و کمتر از آمار و داده های کسب مشتری استفاده می نمایند.

 

بازگشت سرمایه گذاری هدف نهایی هر کمپین بازاریابی است. با اینحال اگر فکر می کنید می توانید بازگشت سرمایه گذاری را در بازه زمانی چهار ساله اندازه گیری کنید، باید از خودتان بپرسید چرا نمی توانید بازگشت سرمایه گذاری را همین حالا مورد اندازه گیری قرار دهید؟ هیچ فناوری عجیب و غریبی در عرض این چهار سال ایجاد نخواهد شد که عصای جادویی در اختیارتان قرار دهد و به شما کمک نماید بازگشت سرمایه گذاری را به دقت محاسبه کنید. فناوری های موجود می توانند بازگشت سرمایه گذاری را با اندازه گیری تمامی داده هایی که در حال حاضر وجود دارد به صورت مدل در آورند. اگر فکر می کنید می توانید اینکار را تا سال ۲۰۲۰ انجام دهید باید برنامه ریزی و اجرای آن را همین حالا شروع کنید.

تبلیغات میان متنی

شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران و سئو را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد. طراحی سایت حرفه ای ، بازاریابی و تبلیغات به رکن اساسی جامعه امروز ما تبدیل شده است.  تبلیغات گوگل برای موتورهای جست و جو و همچنین  سئو و بهینه سازی سایت از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید.

تبلیغات میان متنی


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: ,
دوربین مداربسته / مقالات دوربین مداربسته / نصب دوربین مداربسته / هایک ویژن / تی وی تی / دوربین تی وی تی
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دوربین مداربسته / تجهیزات حفاظت تصویری / صنعت امنیت است. || طراح قالب chatblog.ir